Przyczepa, jak każdy inny pojazd biorący udział w ruchu drogowym, podlega przepisom prawa. Odpowiednie regulacje zostały stworzone po to, aby zapewnić kierowcy oraz innym użytkownikom dróg maksymalny poziom bezpieczeństwa. Niedostosowanie się do obowiązującego prawa może nie tylko stanowić zagrożenie, ale także narazić właściciela pojazdu na mandat. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wymagania wynikające z prawa dotyczą gniazd do przyczep.
Do czego służy gniazdo w przyczepie?
Najważniejszą funkcją gniazda przyczepy jest zapewnienie jej zasilania. Nowoczesne pojazdy mają najczęściej funkcję wykrywania przyczepy, która pokazuje informacje, czy przyczepa jest podłączona i jakie światła zostały włączone. Wszystko to wpływa na komfort kierowcy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczną jazdę. Właściciele przyczep mają do dyspozycji gniazda 7- oraz 13-pinowe. Ilość styków odpowiada ilości lamp, jakie mają zostać zasilone. Gniazda 7-stykowe odpowiadają jedynie za podstawowe oświetlenie, do którego należą kierunkowskazy i światła hamowania. Z kolei gniazda 13-stykowe oferują więcej funkcji, dzięki nim można bowiem dodatkowo podłączyć lampkę cofania oraz tylne światło przeciwmgielne. Wyposażenie przyczepy w odpowiednie gniazdo sprawia, że może się ona poruszać po drogach w zgodzie z przepisami prawa.
Oświetlenie przyczepy
Wprawdzie w przepisach nie ma mowy bezpośrednio o gniazdach, ale dokładnie definiują one kwestie związane z prawidłowym oświetleniem. Zostały one zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z zapisami powyższego dokumentu typ oświetlenia powinien być dostosowany do rodzaju przyczepy. Dobór świateł i odblasków zależy więc od jej wielkości. Jaki to ma zatem związek z gniazdem?
Aby wyposażyć przyczepę w odpowiednie oświetlenie, stosuje się gniazda montowane do haka holowniczego – wyjaśnia przedstawiciel sklepu z częściami do przyczepek. W związku z tym każda przyczepa musi być wyposażona w odpowiednie gniazdo, ponieważ bez tego nie będzie ona oświetlona, a tym samym jej poruszanie się po drogach będzie sprzeczne z przepisami prawa.
Na obowiązkowe oświetlenie każdej przyczepy składają się: kierunkowskazy, światła stopu, światła pozycyjne tylne, światła awaryjne, światła przeciwmgielne tylne, odblaski tylne w kształcie trójkąta, odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Oprócz oświetlenia obowiązkowego dla każdej przyczepy, istnieją także dodatkowe wymagania obowiązujące przyczepy o większych gabarytach. Wszystko to sprawia, że gniazdo przyczepy jest jej podstawowym wyposażeniem, ponieważ dzięki niemu może być ona właściwie oświetlona.
Wyposażenie przyczepy samochodowej w odpowiednie gniazdo wpływa na komfort kierowcy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczną jazdę. Dzięki niemu może się ona poruszać po drogach w zgodzie z przepisami prawa.