Home OkazjeZdrowie Wskazania do konsultacji z psychiatrą. Kiedy się do niego udać?

Wskazania do konsultacji z psychiatrą. Kiedy się do niego udać?

by redakcja serwisu
psycholog

Wizyta u psychiatry niekiedy jest konieczna. W jakich sytuacjach warto umówić się na konsultację z takim specjalistą? Zobacz wskazania!

Czym zajmuje się lekarz jak psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, którego centrum zainteresowania jest ludzka psychika, a dokładnie jej zaburzenia i choroby.

Lekarz o specjalności w psychiatrii zajmuje się diagnozowaniem dolegliwości psychicznych u swoich pacjentów, a także ich leczeniem z wykorzystaniem różnych metod, głównie farmakologicznych.

Trzeba pamiętać o tym, że psychiatra nie jest psychologiem. Psycholog jest osobą, która zakończyła studia psychologiczne, a nie medyczne, dlatego też nie ma ona uprawnień do wystawiania zwolnień, recept, skierowań.

Warto jednak pamiętać o tym, że psychiatra często współpracuje z psychologiem i psychoterapeutą, aby osiągnąć lepsze efekty leczenia pacjenta.

Kiedy udać się do gabinetu psychiatry?

Konsultacja z psychiatrą będzie wskazana u tych pacjentów, którzy zauważają u siebie objawy wskazujące na dolegliwości psychiki.

Również jest ona rekomendowana wtedy, gdy o objawach tych mówią nam bliscy, ponieważ często mogą być one niezauważane na co dzień przez osobę chorą albo też przez nią lekceważone.

Główne wskazania do wizyty u psychiatry to przede wszystkim:

  • długotrwałe obniżenie nastroju

  • często występujące zmiany nastroju

  • pojawiająca się często agresja

  • omamy

  • częste denerwowanie się

  • odczuwanie lęków i niepokoju

  • zaburzenia odżywiania

  • uzależnienia

  • myśli samobójcze

Powyższe dolegliwości mogą wskazywać na różne schorzenia psychiczne, na przykład na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, nerwice.

W trakcie wizyty u psychiatry będzie można wtedy skorzystać z fachowego wsparcia, między innymi dotyczącego określenia przyczyn dolegliwości oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Psychiatra najczęściej zapisuje wtedy swoim pacjentom leki pozwalające na odczucie poprawy samopoczucia. Dodatkowo wskazana może być psychoterapia. W określonych przypadkach zalecane jest leczenie w ośrodku – otwartym, zamkniętym.

Czy do psychiatry konieczne jest skierowanie?

Jeżeli pacjent chce udać się do psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oznacza to, że powinien on uzyskać skierowanie. Może być ono wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego lekarza.

Gdy natomiast chce się skorzystać z prywatnej konsultacji u psychiatry, posiadanie skierowania nie jest konieczne i można od razu umówić się na wizytę.

Osobom planującym udać się prywatnie do lekarza jak psychiatra Poznań może zaoferować szeroką gamę usług, również z krótkim czasem oczekiwania na konsultację. Adresy dostępne są online.

related articles

Leave a Comment