Wizyta u psychiatry niekiedy jest konieczna. W jakich sytuacjach warto umówić się na konsultację z takim specjalistą? Zobacz wskazania!
Czym zajmuje się lekarz jak psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem, którego centrum zainteresowania jest ludzka psychika, a dokładnie jej zaburzenia i choroby.
Lekarz o specjalności w psychiatrii zajmuje się diagnozowaniem dolegliwości psychicznych u swoich pacjentów, a także ich leczeniem z wykorzystaniem różnych metod, głównie farmakologicznych.
Trzeba pamiętać o tym, że psychiatra nie jest psychologiem. Psycholog jest osobą, która zakończyła studia psychologiczne, a nie medyczne, dlatego też nie ma ona uprawnień do wystawiania zwolnień, recept, skierowań.
Warto jednak pamiętać o tym, że psychiatra często współpracuje z psychologiem i psychoterapeutą, aby osiągnąć lepsze efekty leczenia pacjenta.
Kiedy udać się do gabinetu psychiatry?
Konsultacja z psychiatrą będzie wskazana u tych pacjentów, którzy zauważają u siebie objawy wskazujące na dolegliwości psychiki.
Również jest ona rekomendowana wtedy, gdy o objawach tych mówią nam bliscy, ponieważ często mogą być one niezauważane na co dzień przez osobę chorą albo też przez nią lekceważone.
Główne wskazania do wizyty u psychiatry to przede wszystkim:
-
długotrwałe obniżenie nastroju
-
często występujące zmiany nastroju
-
pojawiająca się często agresja
-
omamy
-
częste denerwowanie się
-
odczuwanie lęków i niepokoju
-
zaburzenia odżywiania
-
uzależnienia
-
myśli samobójcze
Powyższe dolegliwości mogą wskazywać na różne schorzenia psychiczne, na przykład na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, nerwice.
W trakcie wizyty u psychiatry będzie można wtedy skorzystać z fachowego wsparcia, między innymi dotyczącego określenia przyczyn dolegliwości oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Psychiatra najczęściej zapisuje wtedy swoim pacjentom leki pozwalające na odczucie poprawy samopoczucia. Dodatkowo wskazana może być psychoterapia. W określonych przypadkach zalecane jest leczenie w ośrodku – otwartym, zamkniętym.
Czy do psychiatry konieczne jest skierowanie?
Jeżeli pacjent chce udać się do psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oznacza to, że powinien on uzyskać skierowanie. Może być ono wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego lekarza.
Gdy natomiast chce się skorzystać z prywatnej konsultacji u psychiatry, posiadanie skierowania nie jest konieczne i można od razu umówić się na wizytę.
Osobom planującym udać się prywatnie do lekarza jak psychiatra Poznań może zaoferować szeroką gamę usług, również z krótkim czasem oczekiwania na konsultację. Adresy dostępne są online.