Home Aktualności Wózki widłowe – co warto o nich wiedzieć?

Wózki widłowe – co warto o nich wiedzieć?

by redakcja serwisu
widlowe wozki

Wózki widłowe zastosowanie znajdują w wielu branżach. Najbardziej charakterystycznym miejscem, w którym są wykorzystywane są magazyny i ale produkcyjne. Różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również napędem, funkcjami czy różnymi typami kierowania. Co należy wiedzieć o wózkach widłowych?

Czym jest wózek widłowy?

Wózkiem widłowym nazywamy pojazd jezdny podnośnikowy. Wykorzystywany jest do transportu większych materiałów. Przystosowany jest on do transportu materiałów o znacznej masie oraz wykorzystywany w magazynowaniu i transporcie bliskim. Wózki widłowe w Bydgoszczy są wykorzystywane do rozładunku towarów w magazynach, fabrykach, a także portach. 

Wózki dzielą się ze względu na napęd, funkcje i sposób kierowania. Z wyjątkiem wózków platformowych, unoszących, ciągnikowych, wózki widłowe podlegają dozorowi technicznemu Urzędu Dozoru Technicznego. 

Podział wózków widłowych

Każdy z przedsiębiorców, który decyduje się na zakup wózka widłowego musi wybrać sprzęt odpowiadający jego potrzebom. Ważne jest, by sprzęt został odpowiednio dobrany do czynności, którą ma wykonywać. Ważna jest także specyfikacja i przeznaczenie wózka. Na tej podstawie można dokonać wyboru odpowiedniego widlaka. Wózki widłowe ze względu na napęd można podzielić trzy podstawowe rodzaje; spalinowy, gazowy i elektryczny. Wózek spalinowy zasilany jest za pomocą oleju spalinowego. Musi być wykorzystywany na otwartej przestrzeni. Gazowe wózki widłowe zasilane są gazem LPG i dzięki temu są tańsze w eksploatacji. Wykorzystywane powinny być na otwartych przestrzeniach, powinny posiadać filtry, ograniczające emisję spalin. Najnowszą propozycja wśród wózków widłowych, są ich elektryczne odmiany. Mogą być wykorzystywane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są ekonomiczne w użytkowaniu.

Wózki widłowe można również podzielić ze względu na funkcje. Mogą to być wózki boczne, przeznaczone do przewozu długich towarów, wózki podnośnikowe, skrętne, wielokierunkowe, a także wózki wysokiego składowania. Każdy z nich nadaje się do innej pracy i może być wykorzystywane w różnych warunkach. 

related articles

Leave a Comment