Home OkazjeZdrowie Ubezpieczenie emerytalne – dobra alternatywa dla NFZ?

Ubezpieczenie emerytalne – dobra alternatywa dla NFZ?

by redakcja serwisu
ubezpieczenie

Dzisiejsze niepewne czasy to bardzo dobry moment, by pomyśleć o przyszłości i naszym finansowym zabezpieczeniu, które pomoże nam zapewnić dobry byt na czas emerytury. Chociaż historia pokazuje, że w czasie kryzysu państwowe instytucje raczej nie zostawiają swoich obywateli z niczym, to niestety nie możemy mieć pewności, że oferowane przez nie środki wystarczą, by zapewnić godne życie. Jak więc możemy zabezpieczyć się na przyszłość? Czy prywatne ubezpieczenie emerytalne to dobra alternatywa dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Jakie zalety może nieść za sobą ubezpieczenie emerytalne?

Ostatni czas był dla nas zupełnie wyjątkowy. Po raz pierwszy od bardzo dawna ludzkość musiała zmierzyć się z chorobą, na którą nie poznaliśmy jeszcze lekarstwa. I chociaż teraz mogłoby się wydawać, że koronawirus jest w odwrocie, to skutki ekonomiczne spowodowane jego obecnością będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Dało nam to pewną perspektywę na to, że nie jesteśmy niezniszczalni, a różne przypadki losowe mogą skutecznie pokrzyżować nasze plany. To dobry moment, żeby zastanowić się trochę nad zabezpieczeniem naszej przyszłości, a jedną z form ochrony może być ubezpieczenie emerytalne. Czym jest i czy się opłaca? 

Czym jest ubezpieczenie emerytalne?

Ubezpieczenie emerytalne to nic innego jak dodatkowa forma zabezpieczenia finansowego, na którą można zdecydować się obok opcji oferowanej przez państwo. Wpłacając regularnie niewielką kwotę pieniędzy w formie składek, odkładamy środki finansowe na czas emerytury. Innymi słowy ubezpieczenie emerytalne to po prostu dodatkowa emerytura, którą możemy odbierać równolegle z tą proponowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Dlaczego warto przemyśleć dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?

Jedną z największych zalet, jakie może zaoferować nam ubezpieczenie emerytalne, to pewność tej formy oszczędzania pieniędzy. Trzymając pieniądze w przysłowiowej skarpecie, nie mamy gwarancji, że kiedy wyjmiemy je na emeryturze, dalej będą miały wartość zbliżoną do tej, kiedy je odkładaliśmy. W przypadkue ubezpieczenia ubezpieczyciel zawsze umawia się z klientem na minimalną kwotę oraz czas, po upływie którego możemy uzyskać pieniądze z naszego ubezpieczenia.

Dodatkowo tylko od nas zależy, jak długo będziemy chcieli oszczędzać. Przeważnie minimalny czas składek oferowany przez ubezpieczyciela wynosi dziesięć lat, ale może się to różnić w zależności od umowy. Natomiast nie ma ustalonego czasu, przez jaki możemy lokować nasze fundusze na poczet ubezpieczenia. Przy sumiennym oszczędzaniu przez wiele lat mamy pewność, że niewielka wysokość składki zmieni się w kwotę, która pomoże nam przeżyć czas emerytury w należytym spokoju i godności. 

Ubezpieczenie emerytalne to zabezpieczenie nie tylko dla nas, ale też dla naszej rodziny

Dzięki temu, że warunki oferowane przez ubezpieczenie emerytalne są zależne od naszych indywidualnych preferencji, możemy rozważyć tę formę oszczędzania kapitału jako zabezpieczenie dla naszych bliskich na wypadek niekorzystnych okoliczności losu. Jeśli przydarzy nam się jakiś nieszczęśliwy wypadek wykluczający nas z pracy zarobkowej albo nawet śmierć, ubezpieczenie emerytalne to gwarancja odpowiedniego zabezpieczenia dla naszych krewnych, którzy będą mogli żyć dalej na takim samym poziomie, bez zbędnych zmartwień o to, co przyniesie przyszłość. 

Pewna emerytura

Ubezpieczenie emerytalne to doskonała forma zabezpieczenia swoich oszczędności na jesień naszego życia. Emerytura powinna być dla nas czasem relaksu i odpoczynku po wielu latach ciężkiej pracy, niestety praktyka pokazuje nam często inny scenariusz. Młodsze pokolenia otwarcie negują wydolność państwowego funduszu emerytalnego – słusznie czy nie, nie nam to oceniać, jednakże przezorny zawsze ubezpieczony. Ubezpieczenie emerytalne daje nam pewność, że w ostatnich latach życia nie zostaniemy z niczym, niezależnie od tego, co zaoferuje nam państwo. Wydaje się to szczególnie ciekawym rozwiązaniem po pandemii, gdyż ta pokazała nam, że wbrew pozorom nie żyjemy w aż tak stabilnych czasach, jak nam się wydawało i zawsze powinniśmy mieć alternatywę dla naszego źródła dochodu czy emerytury. 

related articles

Leave a Comment