Konieczność rozejrzenia się za prezentami bożonarodzeniowymi to główny powód bólu głowy tuż przed świętami. Niektórzy zaczynają się za nimi rozglądać już w listopadzie, a nawet i wcześniej, inni zostawiają na ostatnią chwilę. W tym roku Boże Narodzenie nie będzie takie jak zwykle, więc warto pomyśleć o zakupach wcześniej, tym bardziej że większość z nich pewnie będziemy robić online, więc firmy kurierskie mogą być mocno przeciążone.
Klasycznym prezentem od lat, chociaż niestety dość rzadko wybieranym, a jeśli już to nie zawsze przy uwzględnieniu zainteresowań adresata, jest książka. W księgarniach możemy znaleźć tytuły trafiające w każde gusta – od miłośników kryminału, romansu, przez rozsmakowanych w literaturze pięknej i zafascynowanych tematami ogólnoliterackimi, aż po miłośników historii czy gór.
Nadchodzące premiery wydawnicze w przypadku wielu wydawnictw świetnie wpisują się w zapotrzebowania przedświąteczne i nie tylko znajdziemy w nich intrygujące, ciekawe historie, ale też wizualnie piękne wydania.
Dla miłośników literatury gatunkowej bez trudu można coś znaleźć w ofercie Wydawnictwa Albatros oraz Wydawnictwo Filia. Dla lubiących kryminalne zagadki czekają pakiety powieści Michelle Frances, Johna Grishama, Lee Childa, Harlana Cobena i Remigiusza Mroza, natomiast na miłośniczki literatury obyczajowo-romansowej powieści Guillaume’a Musso, Licindy Riley oraz z serii Mała czarna. Nie brak też bardziej klasycznej oferty. Wydawnictwo Dolnośląskie przygotowało stylowo wydane kryminały królowej tego gatunku, czyli Agathy Christie – „Morderstwo w Boże Narodzenie”, „Tajemnicza historia w Styles” oraz „Dwanaście prac Herkulesa”. Natomiast Świat Książki oferuje pięknie wydane klasyki romansu – „Dumę i uprzedzenie” oraz „Rozważną i romantyczną” Jane Austen, „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë, a także „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë.
Dla miłośników filmu i serialu w Wydawnictwie Rebis znajdzie się autobiografia Woody’ego Allena – „A propos niczego”, a w Wydawnictwie Kobiecym drugi tom przewodnika po serialu The Crown – „The Corwn. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II”.
Oferta Wydawnictwa Literackiego to prawdziwa uczta dla czytelników literatury pięknej z najwyższej półki oraz tekstów okołoliterackich. Znajdziemy tam wznowienia utworów Olgi Tokarczuk – „Gra na wielu bębenkach”, „E.E” oraz „Prawiek i inne czasy” – a także dwa zbiory esejów – „Czuły narrator” wspomnianej już Olgi Tokarczuk oraz „Tamten świat” Marty Wyki. Kolejne interesujące tytuły z tej kategorii znajdą się również w ofertach wydawnictw: Prószyński i S-ka, Mando oraz Znak. Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjdzie kilkudziesięciostronicowa „Historia starego mieszkania” Aleksandra Litwina, mająca poprzez mieszkańców jednego z rosyjskich mieszkań oraz sprzęty je wypełniające przeprowadzić nas przez 100 lat XX-wiecznej Rosji. Wydawnictwo Mando oferuje nam podróż po Europie i po ludzkiej naturze, a wydawca obiecuje przepis na zachowanie człowieczeństwa we współczesnym świecie przy okazji książki „Jak być człowiekiem” Svenda Brinkmanna. Z kolei Wydawnictwo Znak oferuję nam publikację „Szymborska. Znaki szczególne” Joanny Gromek-Illg, która ma być próbą stworzenia jej bardzo osobistego, intymnego portretu, odkrycia rejonów, do których sama broniła innym dostępu.
Nie brak również propozycji dla zaintrygowanych czasami już minionymi. Wydawnictwo Literackie ma swojej ofercie biografię jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków XX wieku – Józefa Becka – autorstwa Marka Konrata oraz Mariusza Wołosa. Natomiast miłośnicy wędrówek górskimi szlakami mogą przenieść się w Dolinę Pięciu Stawów za sprawą publikacji Wydawnictwa Prószyński i S-ka – „Pięć stawów. Dom bez adresu” Beaty Sabały-Zielińskiej.
Niestety wśród nadchodzących premier brak ciekawych propozycji dla fanów sportu. W tej tematyce warto zainteresować się szeroką ofertą Wydawnictwa SQN, w której możemy znaleźć między innymi publikacje dotyczące Borussi Dortmund, Bayernu Monachium, czy trzech największych tourów kolarskich.
Coroczne raporty Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa w Polsce nie wprowadzają w pozytywny nastrój, ale z całą pewnością nie jest też aż tak źle. Dlatego jeśli tylko wiemy, że nasz bliski nie stroni od książki, podarujmy mu pod choinkę kawałek dobrej literatury.