Home Aktualności Płyn chłodniczy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Płyn chłodniczy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

by redakcja

Płyn chłodniczy odpowiada w pojazdach za bardzo ważną funkcję, dlatego powszechnie uważany jest za jedną z ważniejszych cieczy, które obecne są w wielu pojazdach. Płyn chłodniczy jest głównie odpowiedzialny za to, że układ chłodzenia silnika działa prawidłowo i chroni jednostkę napędową przed zniszczeniem. Na rynku można znaleźć wiele różnych płynów chłodniczych, które różnią się od siebie składem, zastosowaniem oraz niektórymi właściwościami. Warto więc wiedzieć jaki płyn chłodniczy najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące płynu chłodniczego.

Jak działa płyn chłodniczy?

Jak już wspomnieliśmy, płyn chłodniczy spełnia bardzo ważną funkcję w pojazdach, ponieważ wpływa bezpośrednio na pracę silnika, który spala paliwo i przez to się nagrzewa. Płyn chłodniczy jest po to, aby silnik nie nabrał zbyt wysokiej temperatury, która mogłaby spowodować jego uszkodzenie. Sprawność przeciętnego silnika to zaledwie 34 procent. Oznacza to wiec, że pozostała energia przekłada się na powstawanie ciepła, które musi być pochłaniane przez płyn chłodniczy. Można powiedzieć, że ciecz ta przyjmuje wytworzone w silniki ciepło i oddaje je w chłodnicy. To właśnie chłodnice w pojazdach są miejscem, gdzie dochodzi do schładzania płynu chłodniczego, który przecież cały czas krąży w układzie, gdy silnik pracuje. Dzięki temu procesowi, jednostki silnikowe mogą przez długi czas pracować bezawaryjnie, ponieważ wysokie temperatury nie niszczą ich konstrukcji.

Jakie są rodzaje płynów chłodniczych?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje płynów chłodniczych, które mają nieco inne właściwości. Można także spotkać się z koncentratami, które trzeba rozmieszczać samodzielnie z wodą, zanim będą one mogły działać prawidłowo. Najpopularniejsze płyny chłodnicze spotykane na rynku to:

  • Płyn chłodniczy OAT, który posiada skład oparty na bezkrzemianowych składnikach, które są wzbogacone w kwasy organiczne. Taki płyn chłodniczy charakteryzuje się tym, że wytwarza on cienką powłokę ochronną, która skutecznie chroni elementy silnika przed zniszczeniem. Skuteczność takiego płynu to nawet 5 lat. Nadaje się od jedynie do nowszych samochodów, ponieważ w starszych modelach może powodować uszkodzenia.
  • Nieorganiczny płyn chłodniczy IAT oparty jest na krzemianach. Tego typu płyn chłodniczy może być w samochodach używany w sposób efektywny przez okres około 2 lat. Największą zaletą tego typu płynów chłodniczych jest to, że bardzo skutecznie chronią one przed korozją, przez co zapewniają długą żywotność jednostkom napędowym.
  • Płyn chłodniczy HOAT stworzony jest jednakowo z krzemianów oraz z kwasów organicznych. Tak samo, jak płyn IAT, cechuje się efektywnością na poziomie do 5 lat. To, co jednak odróżnia ten typ płynu chłodniczego od innych, to fakt, że może być one bezpiecznie stosowany we wszystkich rodzajach samochodów. Sprawdza się dobrze w starych oraz nowych konstrukcjach.

Który płyn najlepiej wybrać?

Wybór płynu chłodniczego powinien być dobrze przemyślany, ponieważ źle dobrany środek chłodniczy może doprowadzić do powstania uszkodzeń. Najlepiej wybierać płyny, które dopuszczone są do pracy w układach wykonanych z mosiądzu, miedzi lub aluminium. Płyny o kolorze zielonym lub niebieskim to płyny chłodnicze IAT, natomiast te o kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym lub fioletowym są najczęściej produktami wykonanymi w technologii OAT. Przed zakupem warto jednak sprawdzić dokładne informacje producenta na temat produktu. Dobrze również jest, aby płyn był odporny na zamarzanie, a temperatura jego wrzenia była mniej więcej osadzona na poziomie 120 stopni Celsjusza.

related articles

Leave a Comment