Home Aktualności Osuszanie ścian po zalaniu — krok po kroku

Osuszanie ścian po zalaniu — krok po kroku

by redakcja serwisu
zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania to przykra sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Czasami za zalanie odpowiada awaria, innym razem warunki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu. Co musisz zrobić, jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane?

Znajdź i usuń przyczynę 

Każde zalanie ma swoją przyczynę. Może to być wadliwy lub źle używany sprzęt (np. zepsuta pralka czy zmywarka), jak również awaria hydrauliczna, spowodowana przez kogoś innego, najczęściej sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny wycieku wody i w miarę możliwości — zatrzymanie go. Zamknij zawór, tak aby przepływ wody był utrudniony. Czasami wymagana będzie pomoc hydraulika, który fachowo oceni, która rura została uszkodzona. W przypadku zalania spowodowanego przez ulewne deszcze, roztopy czy powódź, usunięcie przyczyny jest niemożliwe, ponieważ całkowicie nie zależy od Ciebie. Możesz jedynie walczyć z jego konsekwencjami. 

Następnie pozbądź się całej niechcianej wody. Jeżeli zalanie mieszkania jest na tyle duże, że woda stoi w pomieszczeniach — musisz zrobić wszystko, żeby jak najszybciej się jej pozbyć. Spróbuj wybrać wodę wiadrami, użyj ręczników. Poproś o pomoc inne osoby. Czas ma tutaj znaczenie. W sytuacji, gdy zalanie jest naprawdę duże i dotyczy niższych poziomów lub piwnic, niezbędne może okazać się użycie specjalnej pompy. 

Osuszanie pomieszczeń

Po usunięciu awarii musisz ocenić szkody, jakie wyrządziła woda. Jeśli wnętrza przez długi czas miały kontakt z wodą, bo np. nie było cię w domu, kiedy doszło do zalania, konieczne może okazać się osuszanie ścian. Zacznij od zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza. Brak wentylacji będzie prowadził do pogłębiania się wilgoci i powstawania wykwitów z pleśni i grzybów. Najlepiej zrobisz, jeśli zlecisz osuszenie i naprawę powstałych szkód profesjonalnej firmie. Dom doktor — osuszanie i remonty po zalaniach wykonuje w kompleksowy sposób. Specjaliści oferujący tego rodzaju usługi mają doświadczenie i co najważniejsze — wiedzą, jaka metodę osuszania ścian zastosować, żeby efekt był szybki i zadowalający. Dodatkowo wykonując prace remontowe szybko i sprawnie przywrócą nieruchomość do wcześniejszego stanu. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli szybciej powrócić do normalnego trybu życia, bez poczucia, że wilgoć zagraża ich zdrowiu lub kondycji budynku. 

related articles

Leave a Comment