Home Porady zakupowe Od szczegółu do ogółu, czyli jaki wpływ na wystrój mają detale we wnętrzach?

Od szczegółu do ogółu, czyli jaki wpływ na wystrój mają detale we wnętrzach?

by redakcja

Aranżacje wnętrz kryją w sobie wiele więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Wybrane kolory, materiały i meble to podstawa będąca bazą do wprowadzenia stylowych, dekoracyjnych detali. To one podkreślają ogólnie nadany styl, dopełniając wnętrze. Urządzając pomieszczenie warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak uchwyty meblowe, wykończenia nóg meblowych, klamki do drzwi czy listwy przypodłogowe. Te na pozór drobne i małostkowe detale mogą stać się swoistą biżuterią całego domu.

Designerskie uchwyty meblowe

Meble to wyposażenie niemalże każdego pomieszczenia. Powinny być pojemne, funkcjonalne i stylowe. Wbrew pozorom ich wygląd i całkowitą prezencję można zupełnie zmienić, decydując się na wymianę samych uchwytów. W ten sposób można nadać szafie czy komodzie drugie życie. Meble z eleganckiej sypialni mogą stać się np. doskonałym uzupełnieniem dziecięcego pokoju. Poprzez gałki i uchwyty można bawić się stylami. Do wnętrz glamour można zastosować gałki imitujące diamenty. Ich nietypowy kształt pięknie załamuje i odbija światło, dodając blasku całemu wnętrzu. Nowoczesny styl można zapewnić chromowanymi, podłużnymi uchwytami, które wysmuklą każdy mebel i podkreślą ich wyjątkowość. Bogato zdobione pomieszczenia można wzmocnić dodatkowym akcentem w postaci dużych, złotych uchwytów z młotkowaną teksturą, które zestawione obok siebie stworzą kształt koła. Designerskie uchwyty to swoista biżuteria, która może przybierać różnorodne formy. Niepowtarzalne wzory, np. motywów roślinnych, zwierzęcych czy figur geometrycznych to prawdziwa gratka dla fanów dobrego stylu.

Klamki do drzwi

Elementami, które absolutnie nie powinny umknąć uwadze, są klamki do drzwi. Te niepozorne akcesoria to bardzo często wizytówka domu. Odpowiednio dobrane mogą całkowicie odmienić wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Wchodząc do pomieszczenia nie sposób nie zwrócić uwagi na drzwi i klamki, które służą do ich otwierania. Powinny one nie tylko dobrze leżeć w dłoni, ale równie dobrze się prezentować i współgrać z wybranym stylem we wnętrzach. Istotny jest nie tylko ich kolor – czerń, biel, złoto czy chrom – ale również kształt. Do nowoczesnych aranżacji warto wybrać modele płaskie i kwadratowe, z połyskliwym wykończeniem. Rustykalne wnętrza świetnie podkreślą klamki retro okrągłe lub o wypukłym kształcie w środkowej części. Niektóre z nich mogą posiadać kolorowe motywy kwiatowe. Mocne, stylowe wnętrza, pełne bogatych dekoracji można wzmocnić poprzez montaż żłobionych, kutych klamek. Szczególnie sprawdzą się one przy drzwiach zewnętrznych. Wybór klamek jest równie istotny, co wybór uchwytów meblowych – odpowiedni dobór może wprowadzić niebagatelny wystrój, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Wykończenie podłóg, czyli listwy i ich łączniki

Istotne jest nie tylko to, co na wysokości oczu, ale również to, co znajduje się poniżej linii wzroku. Mowa tutaj o listwach przypodłogowych, których wybór może mieć bardzo duże znaczenie w wizualnym odbiorze całego wnętrza. Eleganckie listwy to wykończenie jednocześnie podłogi i ściany. Podejmując decyzję warto mieć na uwadze to, aby współgrały one z obiema płaszczyznami. Proste drewniane listwy to wybór bezpieczny i stylowy. Nie wymagają łączników i upiększeń, a ich prostota jest upiększeniem samym w sobie. Niektóre listwy przypodłogowe przypominają sztukaterię, która dodaje niezwykle ozdobnego charakteru. Aranżując pomieszczenia warto zwracać uwagę na detale w postaci uchwytów, klamek czy listw, ponieważ styl tkwi właśnie w szczegółach.

related articles

Leave a Comment