Home Aktualności Najlepsze obuwie do wędrówek górskich – jak wybrać?

Najlepsze obuwie do wędrówek górskich – jak wybrać?

by redakcja serwisu
jakie buty w gory wybrac

Nie od dziś wiadomo, że wędrówka górska rządzi się swoimi prawami. Musimy wybrać odpowiednie buty trekkingowe, które doskonale spełnią nasze oczekiwania. Dobre buty to podstawa. Źle dobrane obuwie z pewnością wpłynie na dyskomfort i ryzyko urazów. Jednakże na pierwsze treki niema sensu wydawać fortuny. Na początku musimy przyjrzeć się temu, jakie są nasze potrzeby. Jak wybrać buty trekkingowe? Dlaczego obuwie górskie jest tak ważne? O czym musimy wiedzieć?

Buty trekkingowe

Na portalu schronisko ptsm znajdziemy przydatne informacje o górskich wędrówkach i o tym, jak się do nich przygotować. Osoby początkujące często zastanawiają się, jakie obuwie wybrać. Pamiętajmy o tym, że buty tego typu mają wiele zadań. Przede wszystkim:

  • amortyzują wstrząsy,
  • stabilizują kostkę,
  • chronią stopy przed nawierzchnią,
  • osłaniają stopy przed kamykami i wystającymi korzeniami,
  • zabezpieczają przed zamoczeniem,
  • zapewniają przyczepność na trudnym podłożu,
  • gwarantują komfort termiczny,
  • odprowadzają wilgoć ze środka.

Istnieje wiele propozycji, które warto wziąć pod uwagę. Jeżeli dopiero rozpoczynamy wędrówki górskie, nie powinniśmy dobierać najtrudniejszych szlaków. Na pierwsze trasy zazwyczaj preferujemy dosyć łatwe tereny. Potrzebne nam będzie obuwie, które zapewni ochronę przed nawierzchnią i zabezpieczy nas w razie zmiany pogody.

Jak dokonać wyboru?

Bez względu na to, czy kupujemy buty męskie czy damskie, zadajemy sobie pytanie, jaki model wybrać – przed kostkę czy za kostkę? Jeszcze jakiś czas temu wybierane były jedynie buty za kostkę. Technologia cały czas się rozwija, a w ofercie producentów znajdziemy także buty trekkingowe niskie i w wersji 3/4. Istotne jest to, że buty turystyczne wysokie ochronią nas bardzo dobrze przez wilgocią, śniegiem i błotem. W niskich butach woda może przedostać się do buta. Aby temu zapobiec, możemy ubrać stupbuty, które osłaniają górę trekkingowych butów. Ponadto, zabezpieczają także dolną część nogawki spodni. Niskie obuwie jest lżejsze od tego za kostkę. Stopa nie męczy się tak bardzo, a my możemy iść szybciej. Mniejsza waga obuwia jest ceniona zwłaszcza przez osoby, które wybierają się na długie wycieczki.

Obuwie wysokie ma ogromną zaletę, jaka wiąże się z większą stabilizację stopy i blokowaniem niektórych szkodliwych ruchów. Osoby, które idą w niskim obuwiu, same musza pilnować tego, gdzie stawiają stopy. Pamiętajmy o tym zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy buty dla dziecka. Co ciekawe, buty niskie sprawdzą się wtedy, gdy planujemy wycieczkę w górskie doliny. Jeśli jednak zależy nam na uniwersalności, buty turystyczne za kostkę będą dobrym wyborem. Gdy przyzwyczaimy się do dokładnego stawiania stóp na nierównym podłoży, możemy postawić na zakup niskiego obuwia. Tak szeroka oferta daje miłośnikom gór wiele możliwości. Na rynku każdy dobierze takie buty trekkingowe, jakie spełnią jego wymogi. Nie zapominajmy o dobrej jakości obuwia i wytrzymałości. Buty do chodzenia po górach muszą poradzić sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

related articles

Leave a Comment