Home OkazjeModa i uroda Kultowy naszyjnik od Tiffany’ego na licytacji

Kultowy naszyjnik od Tiffany’ego na licytacji

by redakcja serwisu
Naszyjnik od Tiffaniego

Naszyjnik kultowej firmy Tiffany&Co, wisiorek Fabergé oraz ponad 120 innych, najlepszych przykładów sztuki jubilerskiej, oglądać i wylicytować można będzie w DESA Unicum. W tym również komplet biżuterii w typie Cartier z brylantami i niebieskimi topazami. Na aukcji znajdą się unikatowe obiekty, które licytować można będzie już od tysiąca złotych. To idealny pomysł na świąteczny prezent, jak i inwestycja na niepewne czasy.

Marka Tiffany&Co., założona w 1837 roku przez Charlesa Lewisa Tiffany’ego, to do dziś jedna z najbardziej znanych i cenionych firm jubilerskich na świecie. To jej nazwa znalazła się w tytule filmu wszechczasów ze zjawiskową Audrey Hepburn w roli głównej. Sekret marki tkwi w procesie tworzenia biżuterii. Najwybitniejsi złotnicy potrafią nad jednym drobnym szczegółem spędzić nawet kilka godzin dziennie, opracowując go do perfekcji. Najbardziej znanym wyrobem tej firmy jest klasyczny model pierścionka zaręczynowego z diamentem, który na rynku ukazał się pod koniec XIX wieku. Na grudniowej aukcji w DESA Unicum będzie okazja do licytacji naszyjnika z diamentem w platynowej oprawie tej właśnie marki.

Biżuteria to nie tylko idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, to również dobra lokata kapitału

– W ostatnim czasie obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost cen złota na Światowej Giełdzie Metali Szlachetnych. Obecnie cena za uncję tego kruszcu wynosi około 1880 dolarów i od jakiegoś czasu stale rośnie. Inwestycja w biżuterię to lokata długoterminowa, lecz bardzo obiecująca. Dawna biżuteria z XIX czy początku XX wieku może być dobrą inwestycją z uwagi na to, że tych przedmiotów z czasem będzie na rynku coraz mniej, niektóre ulegną zniszczeniu, inne zaginą – mówi Urszula Prus, rzeczoznawca jubilerski DESA Unicum, ekspert diamentów, absolwentka Instytutu Gemmologicznego HRD w Antwerpii.

Wyjątkową ciekawostką aukcji jest współczesne jajko Fabergé w formie zawieszki

Dziś wyroby tej marki uchodzą za symbol luksusu i najlepszego kunsztu złotniczego. Najbardziej znanymi realizacjami Fabergé są słynne jajka, które wykonywane były przez lata na zlecenie cara Aleksandra III. Najbardziej rozpoznawalnym modelem jest jajko koronacyjne, wykonane ze złota, diamentów i rubinów. W środku skrywa miniaturowy model bogato zdobionej karocy. Jedno ze słynnych jajek zostało odkupione przez firmę jubilerską od prywatnego kolekcjonera za kwotę 33 mln dolarów. Fabryka Fabergé produkowała również biżuterię w formie jajek. W DESA Unicum zobaczyć i kupić można będzie wisiorek Fabergé z emalią kobaltową i diamentami. Dzieło pochodzi z drugiej połowy XX wieku.

Ciekawym i pięknym obiektem w ofercie aukcyjnej jest broszka w kształcie latarni z ukrytym wewnątrz zegarkiem Omega. Wykonana jest z wysokiej próby złota, diamentów i szafirów. Niezwykłe są również perłowe kolczyki z diamentami z XIX wieku czy komplet biżuterii typu Cartier, składający się z pierścionka, naszyjnika i kolczyków. Obiekty wykonane w złocie, z dodatkiem niebieskich topazów i brylantów prezentują się zjawiskowo. W DESA Unicum pojawią się również przykłady biżuterii, które licytować można będzie już od 1000 złotych. To m.in. wisiorek z rubinem i diamentami z lat 30. XX w., bransoleta z granatami, perłowa zawieszka z XIX wieku czy złote kolczyki z Francji.

Wszystkie obiekty pójdą pod młotek już 7 grudnia o godzinie 19 na aukcji Biżuteria Kolekcjonerska

Wcześniej przedmioty zobaczyć i przymierzyć, można w siedzibie DESA Unicum. Licytować można będzie online, telefonicznie, przez aplikację czy zlecenia stałe. Aukcję z kolei oglądać można w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Równolegle trwać będzie aukcja online prezentująca biżuterię artystyczną wytwarzaną przez kultową spółdzielnię ORNO. Założona w 1949 roku wyrażać miała ideę wprowadzenia piękna do codziennego życia w zrujnowanej wojną Warszawie. Czas świetności spółdzielni przypadł na lata 60. i 70. Skupieni w niej artyści i rzemieślnicy tworzyli piękne przedmioty dekoracyjne – przede wszystkim biżuterię oraz drobną galanterię. Pierścienie, brosze, bransolety i naszyjniki wytwarzano głównie ze srebra i zdobiono naturalnymi koralami, bursztynami oraz kamieniami jubilerskimi. Krótkie serie wzorów i ręczne wykonanie sprawiły, że poszczególne modele były wręcz unikatowe. Około 100 wyjątkowych obiektów licytować można będzie od 4 do 18 grudnia na stronie bid.desa.pl.

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 7 grudnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

related articles

Leave a Comment