Ścianka berlińska po raz pierwszy została użyta podczas budowy metra w Berlinie i dzięki temu zyskała taką właśnie nazwę. Od tego czasu cieszy się ona dużą popularnością i ma szerokie zastosowanie podczas zabezpieczania wykopów. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy wykonuje się ścianki berlińskie.
Czym się charakteryzuje ścianka berlińska?
Ścianka berlińska, której podstawą są stalowe bądź betonowe słupy zaliczana jest do tymczasowych konstrukcji oporowych. Cechuje się przede wszystkim tym, że można ją rozbudowywać w miarę postępu wykonywania robót. O to, w jaki sposób się ją wykonuje, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Ścianka berlińska wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali. W trakcie postępu robót ziemnych opinkę drewnianą sukcesywnie uzupełnia się o profile stalowe, stanowiące najważniejszy element ścianki berlińskiej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to konstrukcja ścianki berlińskiej może zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą kotw oraz rozpór, wyjaśnia nasz rozmówca.
Jakie zastosowanie ma ścianka berlińska?
Obudowa berlińska służy przede wszystkim do tymczasowego zabezpieczania wykopów. Może być również trwałą konstrukcją, jednak tylko w przypadku, gdy słupy stalowe zabezpieczone są w odpowiedni sposób przed korozją. Wykonuje się ją na terenach zurbanizowanych przy różnorodnych głębokich wykopach. W przypadku znacznej głębokości wykopu niezbędne są jednak rozparcia lub kotwy gruntowe, które zadbają o to, by ściana miała właściwą stateczność.
Berlinka jest także chętnie wybieraną metodą pod fundamenty podziemnych garaży, obiektów budowlanych, zbiorników wodnych i kanalizacyjnych. Warto także wiedzieć, że ścianki berlińskie mogą być przydatne w pracach geologicznych i archeologicznych, kiedy zachodzi konieczność wykonania większego wykopu celem pobrania próbek gruntu lub prowadzenia wykopalisk. Ścianka berlińska może być także wykonywana powyżej poziomu wód gruntowych, trzeba jednak wiedzieć, że istnieją także pewne ograniczenia dotyczące jej budowy. Jest ona dość wiotką konstrukcją, która nie zatrzymuje wody, co znacząco zawęża możliwości jej zastosowania np. na gruntach nawodnionych oraz takich, które mogą się osypywać.