Home Styl życia Jeśli nie narty, to co? Moc zimowych atrakcji w Trentino

Jeśli nie narty, to co? Moc zimowych atrakcji w Trentino

by redakcja serwisu
alpa

Choć białe szaleństwo w Dolomitach kojarzy się głównie z nartami, istnieją alternatywne, nie mniej ciekawe atrakcje, które pozwolą wykorzystać i docenić góry zimą. Piesza wędrówka, narciarstwo biegowe, przejażdżka w psim zaprzęgu, rowerem lub konno – to tylko kilka propozycji zimowych aktywności we włoskim regionie Trentino.

Dla wszystkich pragnących oderwać się od zgiełku codzienności otwarte przestrzenie natury stają się najbardziej pożądanymi miejscami na fascynujące zimowe wycieczki. Pośród niezmiennie majestatycznych alpejskich szczytów, wnoszących się na tle błękitnego nieba, można skutecznie zapomnieć o pośpiechu, podarować sobie chwilę wytchnienia i delektować się włoskim „dolce vita”. I choć większość gości regionu wybierze jazdę na nartach zjazdowych lub snowboardzie, w Trentino nie brakuje również niekonwencjonalnych form relaksu na świeżym powietrzu. Oto przykładowe pięć z nich…

Narty inaczej – biegówki

Zacznijmy od najbliższej jeździe na nartach aktywności, czyli od nart biegowych zwanych biegówkami. O ile w zwykłym narciarstwie jesteśmy ograniczeni do stoku, o tyle w biegówkach narciarz może poruszać się po każdym terenie – wspinać się, schodzić w dół, omijać wszelkie przeszkody. Jeżeli do tej pory nie jeździliśmy z przyjaciółmi w Alpy, bo oni jeżdżą na zjazdówkach, a my nie, to teraz może być dobra okazja do wyjazdu razem. Oni wybiorą się na stok, a my na świetnie przygotowane trasy biegowe z cudownymi widokami. Bo choć na Igrzyska Olimpijskie w Dolomitach 2026 trzeba jeszcze trochę poczekać, nastroje związane z tym wydarzeniem wiszą w powietrzu już teraz. A w szczególności w dolinie Val di Fiemme w Trentino, gdzie mają odbywać się rozgrywki narciarstwa biegowego i olimpijskiej kombinacji norweskiej. Dolina ta jest najważniejszym miejscem w obwodzie najznakomitszych ośrodków narciarstwa biegowego, dostępnych z kartą SuperNordicSkipass, honorowaną w 13 lokalizacjach w Trentino i w Wenecji Euganejskiej – pierwszym i największym włoskim obwodzie narciarstwa biegowego. W Trentino zostało wyróżnionych aż 10 takich ośrodków, nie tylko ze względu na piękno krajobrazu pól i lasów, przez które przebiegają trasy, ale także z uwagi na najwyższy standard usług dostępnych dla narciarzy biegowych: szkółki narciarskie oraz punkty naprawy i woskowania.

Niezwykłe zimowe spacery

Zimowy spacer nie musi być monotonny. Pokonywanie ścieżek i leśnych dróg pieszo lub na rakietach śnieżnych (we Włoszech mówi się na nie ciaspole) to jedna z najbardziej poruszających zimowych aktywności. W każdej trydenckiej dolinie i miejscowości, przewodnicy alpejscy proponują cotygodniowe wycieczki, obejmujące również wieczorne lub nocne spacery przy świetle księżyca, a także wiele innych przygód. Za przykład może posłużyć oferta przewodników alpejskich z Madonna di Campiglio: SnowMoon to program wydarzeń organizowanych w czasie pełni Księżyca, polegających na spacerze po śniegu i podziwianiu jego blasku przy akompaniamencie muzyki.  Tymczasem Noc w Igloo to najbardziej ekskluzywne i niezwykłe „lodowe” przeżycie w Parku Naturalnym Adamello Brenta w Madonna di Campiglio: wieczorem, w towarzystwie przewodników alpejskich, na rakietach śnieżnych dociera się na małą polanę w środku lasu, a następnie, po kolacji przy świetle pochodni, spędza noc w prawdziwym lodowym igloo.

To jednak nie koniec niezwykłych trydenckich spacerów. W Malga Millegrobbe położonej w Alpach Cymbryjskich, pośród stuletnich lasów i pokrytych śniegiem łąk, pod okiem wytrawnych specjalistów można spróbować niezwykle regenerującego doświadczenia, jakim jest zimowy barefoot. Zanurzenie bosych stóp w puszystym, świeżym śniegu przynosi przenikliwy chłód i rozchodzące się po stopach szczypiące dreszcze. Zaraz potem przychodzi kolej na praktykę Kneippa, czyli naprzemienne zanurzanie stóp w ciepłej i zimnej wodzie. W sumie tworzy to zabieg, który błyskawicznie przywraca dobre samopoczucie, pobudza krążenie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, a także działa przeciwzapalnie. Dzięki zimnu poprawia też jasność umysłu i nastrój.

Natomiast metoda Hot Mind pozwala na pielęgnowanie wewnętrznej energii poprzez kontakt z naturą, dzięki świadomej synchronizacji oddechów podczas chodzenia. Tej zimy, do bosych spacerów na łonie natury zachęca Andrea Bianchi – ojciec wspomnianej formy zabiegów. Na chętnych czeka w Madonna di Campiglio 4, 6, 13, 20 i 27 marca 2022 r.

Rowerem po śniegu

Fat Bike to rowery górskie z bardzo szerokimi oponami (stąd nazwa „fat”), przeznaczone do pokonywania zaśnieżonych, przynajmniej częściowo ubitych ścieżek wzdłuż leśnych dróg. Oprócz tradycyjnych modeli, w Trentino dostępne są także te ze wspomaganiem pedałowania, tak zwane E-Fats, na których nawet najmniej wprawieni rowerzyści mogą cieszyć się wycieczką, widokami i chrzęstem śniegu pod kołami. Dolomiti Paganella Bike zaprasza na trasy dedykowane dla Fat Bikes, z możliwością korzystania z wypożyczalni. Co więcej – codziennie, od poniedziałku do piątku, organizowane są wycieczki Fat Bike z oficjalnymi przewodnikami DPB Academy.

Również w Alpach Cymbryjskich istnieje kilka tras zaprojektowanych specjalnie dla tego typu roweru; można z nich korzystać samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika. Nieco odważniejszym przewodnicy proponują wycieczki rowerowe po śniegu nocą: zaczynają się one o zachodzie, kiedy to szczyty oświetlone są ostatnimi promieniami słońca, a następnie uczestnicy podziwiają piękno nocnej przyrody i okolicznych wiosek rozedrganych światłami. Z kolei, w Val di Sole, Trentino Wild oferuje przejazdy na e-rowerze skonstruowanym na oponach z kolcami, idealnych do jazdy po oblodzonych i zaśnieżonych ścieżkach, prowadzących do górskich chat i schronisk.

Daleka Północ w Dolomitach – psie zaprzęgi

Psie zaprzęgi stanowią aktywność, przywodzącą na myśl wolność oraz budowanie silnego porozumienia z psami. W tej dziedzinie Armen Khatchikian to we Włoszech historyczna postać. Jego szkoła – Italian Sleddog Progress School w Passo Tonale stanowi wzór dla świata psich zaprzęgów we Włoszech. Choć w kursach powożenia można uczestniczyć od 12 roku życia, szkoła ta organizuje lekcje przygotowujące do jazdy psim zaprzęgiem dla dzieci już od 8 do 14 lat. Natomiast zlokalizowany w Alpach Cymbryjskich Ośrodek Narciarstwa Biegowego w Malga Millegrobbe jest siedzibą krajowego ośrodka federacji sportów sleddog FIMSS ze specjalnie przygotowanymi trasami, które rozciągają się przez ponad 50 kilometrów.

Inną atrakcją, której warto doświadczyć, są wycieczki na rakietach śnieżnych w towarzystwie psów rasy alaskan malamute: Ciaspoldog to niezwykły sposób na kontakt z czteronożnymi przyjaciółmi, gdyż podejmujemy się wyprawy, będąc przywiązanym do nich za pomocą uprzęży. Trasy biegną po łatwych i płaskich terenach, odpowiednich również dla dzieci w każdym wieku.

related articles

Leave a Comment