Home Aktualności Jakie narzędzia są niezbędne do obróbki metali?

Jakie narzędzia są niezbędne do obróbki metali?

by redakcja serwisu
obrobka metali

Metalowe elementy to coś, co można spotkać wszędzie. Stanowią one z reguły części urządzeń i maszyn, a do tego współtworzą elementy konstrukcji. Powinny one mieć właściwy kształt, rozmiar i wytrzymałość. Przy mniejszych elementach nadanie kształtu i wymiaru jest proste. Natomiast duże elementy powinny zostać obrobione przez profesjonalny sprzęt. 

Na czym właściwe polega obróbka metali?

W dzisiejszych czasach obróbka metali nie jest trudna dzięki nowoczesnej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom. Do tego zadania potrzebne jest jednakże doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Powinniśmy pamiętać, że tylko profesjonalne urządzenia do obróbki metalu sprawią, że w dowolny sposób można zmodyfikować określone właściwości metali. 

Aby podjąć się tego zadania, powinniśmy wiedzieć, że obróbka metali w Katowicach polega na dowolnej zmianie właściwości określonego materiału. To ogół procesów, które mają zmienić wymiary, kształty i właściwości fizyczne i chemiczne metali. Możemy wymienić obróbkę metali: mechaniczną skrawaniem, cieplną, plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. 

Jakie narzędzia przydadzą się do obróbki metali?

Wybór odpowiednich narzędzi do obróbki metalu zależy od wielu czynników. Inne narzędzia wykorzystuje się w hucie, inne w galwanizerniach czy zakładach produkujących części samochodowe. Remonty maszyn także wymagają specjalistycznych narzędzi. Są to zazwyczaj skomplikowane urządzenia umożliwiające bardzo wydajną obróbkę cieplną i cieplno-chemiczną, a także obróbkę mechaniczną metali.

Przemysłowe narzędzia, które z reguły się wykorzystuje to: piece hutnicze, tygle, wanny galwaniczne, lasery, młoty i walcarki. Poza tym stosowane są urządzenia typu CNC, czyli tokarki, frezarki, wykrawarki czy spawarki. W warsztatach czy przy użytku prywatnym często wykorzystuje się elektronarzędzia, które bazują głównie na ręcznej obróbce metali na zimno. Są to przede wszystkim: żłobiarki, wycinarki, koła angielskie, otwornice, zaginarki, spęczarko-rozciągarki. Do łączenia metali przydatne okażą się spawarki MIG czy TIG, a także nitownice.

related articles

Leave a Comment