Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, trzeba pamiętać o tym, na jakie czynniki pogodowe będzie narażone. Szczególnie ważne mogą okazać się chłodniejsze dni, na które warto się odpowiednio przygotować. Mowa tutaj przede wszystkim o inwestycji w materiały termoizolacyjne, które pomogą w zatrzymywaniu ciepła, a do tego ochronią budynek przed przedostawaniem się szkodliwej wilgoci, która z kolei może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Z czego powinna być wykonana dobrej jakości izolacja?
Najpopularniejsze materiały do termoizolacji dachów
Możemy wymienić kilka materiałów, które są najczęściej wybierane do stworzenia termoizolacji dachów. Na początku warto wspomnieć o wełnie mineralnej, która cieszy się dużym zainteresowaniem głównie przez to, że jest prosta w montażu, a do tego niedroga. Dzieje się tak, ponieważ jest miękka i elastyczna, więc można łatwo i szybko wypełnić nią szczeliny. Oprócz tego warto również podkreślić, że jest niepalna. Ocieplenie dachu i poddasza często odbywa się też przy pomocy styropianu.
W przeciwieństwie do wcześniej omówionej wełny nie sprawdzi się jednak jako izolacja akustyczna – zabezpieczy jedynie przed utratą ciepła. Z tego powodu rozwiązanie jest stosowane znacznie rzadziej. Nie sposób nie wspomnieć również o stosunkowo nowej metodzie, która z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Mowa tutaj o piance poliuretanowej, która jest rozprowadzana poprzez natrysk. Zapewnia świetną izolację termiczną i akustyczną. Ponadto jest cienka, nie uczula, a do tego chroni również przed upałami.
Przegląd produktów godnych uwagi
Wiemy już, jakie materiały są najczęściej wybierane do zaizolowania dachów. Aby szerzej omówić temat, postanowiliśmy porozmawiać ze specjalistą z hurtowni pokryć dachowych Dachlux z Warszawy o konkretnych produktach, które są godne uwagi:
– Klientom naszego sklepu polecamy przede wszystkim systemy termoizolacji dachów ROCKWOLL. Firma jest liderem w zakresie produkcji skalnej wełny mineralnej. Materiały sprawdzą się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również przemysłowym, a także w energetyce i w ogrzewnictwie. Na uwagę zasługują też płyty izolacyjne THERMANO, które wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną i są wykonane z poliuretanu PIR. Wspomniany materiał ma strukturę z zamkniętych komórek, dzięki czemu wyróżnia się dużą gęstością. Ponadto elementy są produkowane z proekologicznych surowców, co w praktyce oznacza, że są bezpieczne dla ludzi, więc można je stosować w domach oraz w budynkach użyteczności publicznej, na przykład w szkołach i przedszkolach.