Piece wolnostojące typu koza, czy kominki na drewno są bardzo popularne. Łatwość obsługi i bardzo przyjemne odczucie ciepła sprawiają, że chętnie montuje się je jako dodatkowe, a nawet główne źródło ogrzewania. Aby cała instalacja była bezpieczna i zgodna ze standardami, konieczne jest zastosowanie właściwego komina odprowadzającego spaliny. Nie może on być przypadkowy ze względu na wysokie wymagania stawiane przez piece żeliwne.
Piec żeliwny a komin – jaki będzie najlepszy?
Do kominków i pieców typu koza zaleca się stosowanie wkładów żaroodpornych i kominów wielowarstwowych żaroodpornych. Dlaczego? Oto wskazówka od eksperta z firmy Tanie Kominy z Wałcza: „Palenie pelletem lub drewnem generuje wysoką temperaturę spalin. Wkład kominowy i sam komin zewnętrzny muszą być odporne na najwyższe temperatury i pożar sadzy”. Zastosowanie takich produktów do pieców żeliwnych ma również związek z mocnym rozgrzewaniem się samego urządzenia grzewczego. W tym przypadku ciepło generowane przez piec jest przekazywane na rurę kominową, która aż do momentu wejścia do komina oddaje ciepło do pomieszczenia. Musi więc mieć grubszą strukturę (blacha 1 mm) oraz wykazywać odporność na długotrwałe i intensywne rozgrzanie.
Co jeszcze uwzględnić przy montażu pieca żeliwnego?
W odróżnieniu od kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe piece żeliwne w całości oddają ciepło. Stanowią więc palenisko, ale też emiter wyższej temperatury. Dlatego według zasad bezpieczeństwa konieczne jest stworzenie dla nich podstawy z materiału niepalnego. W tym celu można wykonać podstawę blaszaną, ceramiczną lub kamienną. Zabrania się stawiania pieców żeliwnych na deskach podłogowych, wykładzinach czy panelach.
Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest stworzenie systemu wentylacyjnego. Kominiarz powinien wykonać badania sprawności wentylacji w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany ten piec. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich parametrów wydajnościowych możliwe jest zainstalowanie systemu grzewczego w postaci kozy czy kominka. Przy decyzji o wyborze pieca żeliwnego warto uwzględnić też jego wielkość. Zbyt duża koza czy kominek będą zajmowały sporo miejsca i generowały mnóstwo ciepła. Lepiej jest mieć mniejszy piec z dodatkowym rozprowadzeniem ciepła dla maksymalnej wydajności.