Home Nowości Jaki komin dobrać do pieca żeliwnego?

Jaki komin dobrać do pieca żeliwnego?

by redakcja serwisu
piec zeliwny

Piece wolnostojące typu koza, czy kominki na drewno są bardzo popularne. Łatwość obsługi i bardzo przyjemne odczucie ciepła sprawiają, że chętnie montuje się je jako dodatkowe, a nawet główne źródło ogrzewania. Aby cała instalacja była bezpieczna i zgodna ze standardami, konieczne jest zastosowanie właściwego komina odprowadzającego spaliny. Nie może on być przypadkowy ze względu na wysokie wymagania stawiane przez piece żeliwne.

Piec żeliwny a komin – jaki będzie najlepszy?

Do kominków i pieców typu koza zaleca się stosowanie wkładów żaroodpornych i kominów wielowarstwowych żaroodpornych. Dlaczego? Oto wskazówka od eksperta z firmy Tanie Kominy z Wałcza: „Palenie pelletem lub drewnem generuje wysoką temperaturę spalin. Wkład kominowy i sam komin zewnętrzny muszą być odporne na najwyższe temperatury i pożar sadzy”. Zastosowanie takich produktów do pieców żeliwnych ma również związek z mocnym rozgrzewaniem się samego urządzenia grzewczego. W tym przypadku ciepło generowane przez piec jest przekazywane na rurę kominową, która aż do momentu wejścia do komina oddaje ciepło do pomieszczenia. Musi więc mieć grubszą strukturę (blacha 1 mm) oraz wykazywać odporność na długotrwałe i intensywne rozgrzanie.

Co jeszcze uwzględnić przy montażu pieca żeliwnego?

W odróżnieniu od kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe piece żeliwne w całości oddają ciepło. Stanowią więc palenisko, ale też emiter wyższej temperatury. Dlatego według zasad bezpieczeństwa konieczne jest stworzenie dla nich podstawy z materiału niepalnego. W tym celu można wykonać podstawę blaszaną, ceramiczną lub kamienną. Zabrania się stawiania pieców żeliwnych na deskach podłogowych, wykładzinach czy panelach.

Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest stworzenie systemu wentylacyjnego. Kominiarz powinien wykonać badania sprawności wentylacji w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany ten piec. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich parametrów wydajnościowych możliwe jest zainstalowanie systemu grzewczego w postaci kozy czy kominka. Przy decyzji o wyborze pieca żeliwnego warto uwzględnić też jego wielkość. Zbyt duża koza czy kominek będą zajmowały sporo miejsca i generowały mnóstwo ciepła. Lepiej jest mieć mniejszy piec z dodatkowym rozprowadzeniem ciepła dla maksymalnej wydajności.

related articles

Leave a Comment