Mini wodospad w oczku wodnym w ogrodzie to z pewności oryginalny element dopełniający całą aranżację. Największą efektywność zyska jednak na skarpie przy oczku wodnym i stanie się przestrzenią, która ożywi ogród, równocześnie poprawiając stan wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu stanie się lepiej natleniona. Do budowy mini wodospadu funkcjonuje wiele przydatnych produktów, które usprawnią ten proces. Jakich dokładnie?
Budowa mini wodospadu w ogrodzie – na czym polega?
Budując wodospad na skarpie w oczku wodnym, należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli usunąć z ziemi wystające korzenie i kamienie. Następnie wkłada się specjalną podściółkę, a na nią folię sięgającą wyżej niż tafla wody. Wodospad przy ścianie wymaga szczelnego zbiornika, zamontowania węża odpływu/dolewania wody. Następnie trzeba ułożyć głazy skalne, między dwoma najwyższymi kamieniami umieścić wąż odpływowy (ale tak, aby nie był widoczny). Do zasilania niezbędne są specjalne pompy i filtry do oczek wodnych o większej wydajności. Wspomagają filtrację i napowietrzanie.
Mini wodospad w ogrodzie – jakie ma zalety?
Wodospad w ogrodzie to nie tylko oryginalna dekoracja, ale wiele zalet, jakie niesie dla zbiornika wodnego. Na pewno obecność spływającego wodospadu do oczek pozwala zmienić mikroklimat w ogrodzie. W efekcie staje się znacznie przyjemniejszy, zwłaszcza w upalne dni. To idealny sposób na napowietrzenie cieczy i relaks dla właścicieli ogrodu. Delikatny szum, jaki można usłyszeć, pozwala wypocząć i odprężyć się. Przy wodospadzie można obsadzić rośliny, które świetnie odnajdą się w wilgotnym mikroklimacie. Dlatego z oferty centrum ogrodniczego Zielony Klomb, które oferuje niezbędne produkty do budowy wodospadu, korzysta tak wielu miłośników ogrodnictwa.
Wodospad ogrodowy – jaką pompę wybrać?
Pompa do oczek wodnych powinna mieć odpowiednią wydajność, która zależy od szerokości strumienia. Zakładając, że będzie szeroki na 1 cm, pompa powinna mieć wydajność maksymalną 100 l/h. Niezbędne parametry urządzenia można znaleźć na stronie sklepu internetowego przy opisie produktu. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość podnoszenia pompy zależy od wysokości konstrukcji, a także średnicy i długości węża doprowadzającego wodę. Zaprojektowany wodospad z nieodpowiednio dobraną pompą może być zupełnie nieefektywny.