Home OkazjeZdrowie Jak łatwo nawadniać organizm w upalne dni?

Jak łatwo nawadniać organizm w upalne dni?

by redakcja serwisu
nawadnianie organizmu

Ludzki organizm w dużej części składa się z wody, dlatego powinniśmy pamiętać o jego regularnym nawodnieniu, zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka, a nasłonecznienie mocne. Wypicie odpowiedniej ilości wody, jak również spożywanie świeżych owoców czy warzyw sprawi, że będziemy się czuć świeżo, a nasz organizm nie będzie zmęczony. Prawidłowo będą również funkcjonować poszczególne narządy.

Lato to piękny i szczególny czas, gdy możemy się cieszyć piękną pogodą, słońcem i wysoką temperaturą. W tym okresie musimy jednak szczególnie zadbać o nasz organizm, przede wszystkim zaś zapewnić mu odpowiednią dietę oraz nawodnienie.

Wysoka temperatura, w połączeniu z silnym nasłonecznieniem, a także intensywnym wysiłkiem fizycznym jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, w przypadku seniorów czy dzieci, może również powodować zagrożenie życia. Jak nawadniać organizm?

Woda w odpowiedniej ilości

Najłatwiejszym sposobem na to, aby nawodnić organizm jest oczywiście picie odpowiedniej ilości wody. Najlepsza jest oczywiście naturalna woda niegazowana. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała, powinniśmy wypijać około 30 ml. wody.

Jeżeli z różnych powodów nie możemy pić dużej ilości wody, możemy:

– dodać do niej naturalne soki owocowe,
– wkroić cytrynę oraz miętę,
– wkroić innego rodzaju owoce, np. truskawki, arbuza, gruszkę, wiśnie.

Soki owocowe

Drugim sposobem na to, aby nawodnić organizm jest spożywanie odpowiedniej ilości soków. Soki naturalne owocowe, warzywne czy warzywno-owocowe nie dość, że nawodnią organizm, to dostarczą nam również dużą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.

Świeże owoce i warzywa

Ich spożywanie to również świetny sposób na to, aby nawodnić organizm. Szczególnie nadają się:

– winogrona, czereśnie, wiśnie,
– gruszki,
– arbuz,
– truskawki, maliny,
– melony, morele,
– pomidory oraz ogórki.

Czego warto unikać w upały?

Na pewno, gdy temperatura jest bardzo wysoka, w miarę możliwości należy unikać zbyt długiego przebywania na słońcu oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Zdecydowanie nie pomoże:

– palenie papierosów,
– spożywanie alkoholu,
– ciężkostrawne jedzenie,
– spożywanie dużej ilości słodyczy,
– spożywanie produktów typu instant czy fast-food, a także produktów mocno solonych.

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody wpłynie pozytywnie na kondycję psychiczną i fizyczną, zapewni prawidłową pracę wszystkich narządów, pozytywnie wpłynie na metabolizm, wagę, wygląd skóry, włosów, paznokci.

related articles

Leave a Comment