Home Aktualności Jak działa dach retencyjny?

Jak działa dach retencyjny?

by redakcja serwisu
dach retencyjny

Zastosowanie dachu retencyjnego na budynkach w mieście ma wiele zalet. Warunkiem jego prawidłowego funkcjonowania jest właściwa budowa. Jak działa dach retencyjny i dlaczego warto go wykorzystywać?

Na czym polega działanie dachu retencyjnego?

Dach retencyjny to coraz częściej wykorzystywana metoda do poradzenia sobie z nadmiarem wody deszczowej w dużych miastach. Najczęściej śródmieścia pełne są betonowych budynków. Gęsta zabudowa uniemożliwia stworzenie tam powierzchni czynnej biologicznie, która odpowiada za prawidłowe zatrzymywanie wody. Dachy pokryte roślinnością są łatwym i ekologicznym sposobem na zniwelowanie tego problemu. Powstają one poprzez ułożenie kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Prawidłowa kolejność zapewnia sprawne działanie dachu. Najniższe warstwa to izolacja i drenaż. Pozwalają zabezpieczyć budynek przed wilgocią oraz zapewniają odpowiedni odpływ nadmiaru wody. Wierzchnia warstwa to warstwa roślinna porośnięta zazwyczaj specjalną mieszanką traw, ziół i mchu. Pod nią znajduje się warstwa wegetacyjna, która zawiera m.in. wełnę skalną. Ma ona właściwości higroskopijne, co pozwala jej absorbować duże ilości wody. Dzięki temu roślinność na niej umieszczona zapewnione ma odpowiednie środowisko do wzrostu oraz a przy tym gwarantuje retencję wody deszczowej, co pozwala odciążyć kanalizację miejską.

Z czego powstają dachy retencyjne?

Bardzo często do budowy zielonych dachów wykorzystuje się maty rozchodnikowe. Rozchodnik ze względu na swoje właściwości jest idealną rośliną do zastosowania w takich warunkach. Nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Łatwo dostosowuje się do panujących warunków atmosferycznych i jest w stanie wiele przetrwać. Zarówno intensywne opady, susze, wysokie, jak i niskie temperatury. Ma krótkie korzenie, przez co ograniczone podłoże warstwy wegetacyjnej na dachu nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowo ma wiele walorów estetycznych. Zastosowanie różnych gatunków rozchodnika pozwoli uzyskać wielokolorowe poszycie dachu.

related articles

Leave a Comment