Home Aktualności Jak dobierać donice do wielkości roślin?

Jak dobierać donice do wielkości roślin?

by redakcja serwisu
doniczka na rosliny

Do prawidłowego rozwoju i zachowania dobrej kondycji rośliny potrzebują doniczek o odpowiedniej wielkości – nie za małych, ale też nie za dużych. W przeciwnym razie przestają rosnąć, a w najgorszym wypadku zaczynają obumierać. Czym zatem należy się kierować, wybierając donicę dla danej rośliny? Tutaj znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Rozmiar doniczki a wielkość rośliny

Dobierając donicę do rośliny, trzeba zwrócić uwagę na średnicę i głębokość pojemnika. Doniczka musi być tak pojemna, by spokojnie zmieściła się w niej cała bryła korzeniowa oraz odpowiednia ilość ziemi, a często także warstwa drenażu umieszczona na dnie. W praktyce kupioną w sklepie roślinkę przesadza się zwykle do doniczki o około 2–3 cm większej od poprzedniej, chyba że od razu widać, iż korzenie były mocno ściśnięte i potrzebują więcej miejsca. Duże, kilkuletnie rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym przekłada się do donicy większej o 5, a nawet 10 centymetrów. Pamiętaj, że rozrośnięte na boki rośliny sporych wymiarów potrzebują dużej donicy, która zapewni im stabilność.

Wbrew pozorom przesadzenie rośliny od razu do zbyt dużej dla niej doniczki nie wpłynie korzystnie na jej rozwój. Niektóre przeznaczą całą energię na rozrost korzeni, co zahamuje wzrost liści i kwiatów. Inne narażamy w ten sposób na gnicie, ponieważ zbyt głęboka donica zatrzymuje nadmierne ilości wody – tłumaczy ekspert z internetowej hurtowni doniczek Sklep Kwiecisty.

Inna zasada przyświecająca doborowi donicy brzmi następująco – pojemnik powinien stanowić około jednej trzeciej wysokości rośliny. Warto mieć przy tym na uwadze, że niektóre rośliny wolą ciaśniejsze doniczki – należą do nich popularne storczyki, zamiokulkas, kaktusy czy monstera.

Kiedy zmienić donicę na większą?

Wraz ze wzrostem rośliny jej zapotrzebowanie na przestrzeń będzie się zwiększać – co pewien czas należy zatem przesadzić ją do większej doniczki. Po czym poznać, że nadszedł odpowiedni moment? Oto kilka symptomów:

  • korzenie nie mieszczą się już w doniczce – wyrastają górą lub dołem, a w skrajnych przypadkach doniczka może się odkształcać i pękać;
  • wzrost rośliny zostaje zahamowany;
  • woda szybko przecieka do podstawki, bo w doniczce jest za mało ziemi (większość przestrzeni wypełniają korzenie);
  • roślina traci stabilność, przechyla się na boki lub przewraca.

Pamiętaj, że im młodsza roślina, tym częściej będzie wymagała zmiany doniczki. Wieloletnie rośliny przesadza się znacznie rzadziej.

related articles

Leave a Comment