Home OkazjeZdrowie Egzema skóry – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Egzema skóry – czym jest i jakie są jej przyczyny?

by redakcja serwisu
pielegnacja skory

Problemy skórne zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych są już niestety na porządku dziennym. Niektóre z nich mają często podłoże alergiczne, a wpływ na to ma zmieniające się środowisko i pogarszający się jego stan. Kiedy na Twojej skórze zauważysz świąd, zaczerwienienie bądź grudki, bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z egzemą. Czym jest jakie są jej przyczyny? Podpowiadamy.

Czym jest egzema skóry?

Nazywana jest także wypryskiem atopowym. Objawia się stanem zapalnym, który wywołują czynniki zewnętrze oraz wewnętrzne. Przyczyną jej powstawania mogą być skłonności do alergii na niektóre pyłki czy trawy, a także długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi. Może być ona również wywoływana przez siedlisko grzybów, mikrobów, a nawet łojotoku. Jest to więc przypadłość, której nie należy bagatelizować.

Objawy egzemy skórnej są bardzo łatwo dostrzegalne i mogą powodować spory dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Z kolei objawy tej dermatozy są złożone i najczęściej wiążą się z nieprawidłową budową naskórka osoby chorej oraz niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Należy jednak pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna. Nie da się więc zarazić poprzez podanie ręki czy dotknięcie drugiej osoby.

Przyczyny egzemy

Ta dermatoza powodowana jest przez szereg przyczyn, które odpowiadają za pojawienie się stanu zapalnego i innych objawów. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, na jej występowanie wpływ mają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Szczególną ostrożność muszą zachowywać osoby, które na co dzień mają kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, jak detergenty, proszki czy tworzywa sztuczne.

Przyczyny można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich, nazywana endogenną to czynniki wewnętrzne, jak zaburzenia gospodarki hormonalnego czy predyspozycje genetyczne. Z kolei egzogenna wywoływana jest przez czynniki pochodzące z zewnątrz. Część z badań wykazuje, że u osób cierpiących na egzemę występuje mutacja genu, który odpowiada za wytwarzanie filagryny. Jest ona rodzajem aminokwasu, który wspiera skórę w wytwarzaniu odpowiedniej bariery ochronnej na skórze.

Jak wyglądają objawy egzemy?

Sama w sobie egzema nie jest jednostką chorobową, lecz zespołem objawów. Nie zawsze wyglądają one identycznie, jednak można je rozróżnić za pomocą lokalizacji danych zmian. Najczęściej spotykaną formą tej dermatozy jest wyprysk kontaktowy. Powstaje ona na skutek działania substancji drażniących i uczulających. Można również wyróżnić wyprysk zawodowy, który zwykle pojawia się w miejscu pracy, a spowodowane jest to produktami alergizującymi lub drażniącymi.

Wyprysk łojotokowy do złudzenia może przypominać trądzik młodzieńczy, ponieważ w obu przypadkach chory ma do czynienia z nadmiernym wydzielaniem się sebum. Starsze osoby zmagają się za to z wypryskami na podudziach. Z kolei wyprysk potnicowy tyczy się głównie dłoni i stóp, a jego cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu być wypełnione ropną treścią.

related articles

Leave a Comment