Home OkazjeDziecko Czym jest „gęstość odżywcza” i dlaczego u najmłodszych jest aż tak ważna?

Czym jest „gęstość odżywcza” i dlaczego u najmłodszych jest aż tak ważna?

by redakcja serwisu
żywienie niemowląt

Żołądek dziecka jest znacznie mniejszy niż u osoby dorosłej, dlatego szczególnie ważna jest jakość jedzenia, która do niego trafia – maluszek potrzebuje produktów „gęstych odżywczo”, czyli pełnych niezbędnych składników. Takie właśnie są 3 nowe kaszki ryżowe Nestlé bez dodatku cukru* – dużo dobra w każdej łyżeczce.

Żołądek dziecka jest niewielki…

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego żołądek jest w przybliżeniu rozmiaru czereśni. W kolejnych tygodniach wielkość narządu bardzo szybko się zwiększa, jednak gdy maluszek kończy 6 miesięcy, żołądek wciąż jest około 10 razy mniejszy niż u dorosłego – ma pojemność zaledwie 1 szklanki.

Wielkość żołądka na danym etapie rozwoju to jeden z głównych czynników, od których zależy wielkość porcji rekomendowana w danym wieku. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, półroczne dziecko powinno otrzymywać jednorazowo około 170-180 ml posiłku, a maluszek w wieku 9-12 miesięcy – od 190 do 220 ml.

…a potrzeby maluszka – ogromne…

Chociaż niemowlę nie jest w stanie zjeść na raz zbyt wiele – łącznie dziennie około 900 ml na początku II półrocza życia i w przybliżeniu 1100 ml w okolicach pierwszych urodzin, jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo duże. W przeliczeniu na kilogram masy ciała, 6-miesięczny maluszek w porównaniu do swoich rodziców może potrzebować nawet 8 razy więcej niektórych składników odżywczych, w tym np. ponad:

• 8 razy więcej żelaza,

• 6 razy więcej jodu,

• 5 razy więcej witaminy D,

• 4 razy więcej witaminy E.

… dlatego dzieci potrzebują posiłków gęstych odżywczo!

Skoro brzuszek dziecka jest niewielki, a jego potrzeby ogromne, niezwykle ważna staje się jakość żywności, którą otrzymują najmłodsi. Powinny być to nie tylko produkty o prostym składzie, powstające wyłącznie ze składników z kontrolowanych upraw, ale również bogate w składniki odżywcze. By dostarczyć dziecku każdego dnia potrzebną ilość składników niezbędnych do rozwoju, a jednocześnie go nie przekarmiać, warto wybierać artykuły określane przez specjalistów od żywienia jako „gęste odżywczo”. Oznacza to, że przy określonej kaloryczności dostarczają one dużych ilości niezbędnych witamin i składników mineralnych, odpowiadają więc na potrzeby małych, a wymagających brzuszków.

Właśnie takie są nowe kaszki ryżowe bez dodatku cukru* od Nestlé. To produkty zbożowe o wysokiej gęstości odżywczej, przeznaczone dla niemowląt po 6. miesiącu i małych dzieci. Każda łyżeczka to dużo dobra dla maluszka: wyselekcjonowane ziarna zbóż, żelazo oraz witaminy i składniki mineralne dla odporności**, a dodatkowo kultury bakterii Bifidus BL.

W składzie nowych kaszek nie ma mleka, glutenu, ani oleju palmowego. Rodzice mogą wybierać dla swoich pociech spośród 3 smaków:

• Kaszka ryżowa bezmleczna Mango,

• Kaszka ryżowa bezmleczna Jabłko, śliwka,

• Kaszka ryżowa bezmleczna 5 owoców.

 

related articles

Leave a Comment