Home Aktualności Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować na skraju działki?

Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować na skraju działki?

by redakcja serwisu
przydomowa oczyszczalnia sciekow

Obecnie wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zamontowanie na działce nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Osoby te powinny mieć jednak świadomość konieczności przestrzegania pewnych przepisów prawnych obowiązujących przy wyborze miejsca realizacji inwestycji. Chcesz dowiedzieć się, czy wspomniane zbiorniki można usadowić na skraju działki? W takim razie powinieneś koniecznie przeczytać niniejszy artykuł.

Na jakich działkach można montować przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Na rynku dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się zwłaszcza modele z drenażem rozsączającym, a także biologiczne i biologiczno-chemiczne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z Bogatyni stanowi zazwyczaj świetną alternatywę dla tradycyjnych szamb, które są droższe w eksploatacji, a dodatkowo generują przykre zapachy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wspomniane oczyszczalnie skutecznie neutralizują szkodliwy wpływ ścieków na środowisko naturalne.

Omawiane zbiorniki można z powodzeniem zamontować na większości działek. Dotyczy to również gruntów, które nie zostały jeszcze podłączone do sieci kanalizacyjnej. W tym aspekcie wszystko zależy jednak od wytycznych zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, że ten dokument nie dopuszcza możliwości postawienia przydomowej oczyszczalni ścieków na danym terenie. Pewnym problemem utrudniającym instalację zbiornika może okazać się też twarda gleba.

Wielkość działki i obowiązujące odległości

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zazwyczaj zajmują dużo miejsca. Dlatego też najlepiej sprawdzają się one w przypadku działek o dużej powierzchni. Na takich obszarach można bowiem bez większego problemu zadośćuczynić wszystkim wymaganiom związanym z koniecznością zachowania odpowiedniej odległości od poszczególnych obiektów. Zaleca się, aby zbiorniki oferowane przez takie firmy, jak EKO-BIO OCZYSZCZALNIE, były montowane w odstępie co najmniej 2 metrów od granicy działki (nie mogą one zatem znajdować się na jej skraju). Ponadto trzeba zachować minimalną odległość 5 metrów od drzwi i okien budynków oraz 30 metrów od ujęć wody pitnej – tak tych znajdujących się na danej działce, jak i usytuowanych na sąsiednich gruntach.

related articles

Leave a Comment