Świeżość, łatwość przyswajania oraz ten wyrazisty zapach, który rozkosznie wypełnia dom, zwabiając do siebie nawet największych kanapowców. Mokra karma dla kota, gdyż o niej mowa, to ulubione, kocie jedzenie, które dla wielu mruczków jest prawdziwym rarytasem. Rodzi się jednak pytanie, czy te wszystkie aromatyczne puszeczki mogą stanowić jedyne źródło pożywienia dla naszego pupila?
Mokra karma dla kota – czy może zastąpić granulki?
Wielu miłośników czworonożnych pupili często zastanawia się, czy mokre karmy dla kotów powinny być wzbogaceniem codziennej diety, czy alternatywą dla suchej karmy bytowej? Granulki cieszą się sporą popularnością. I to z wielu powodów. Nie dość, że są łatwe w podawaniu, to dodatkowo na dłużej zachowują swoją świeżość, nie nastręczając trudności w przechowywaniu. A przy tym, zawierają wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje mruczek, by zdrowo rosnąć. Mokra karma dla kota niestety nie może poszczycić się tyloma zaletami. Jej podstawowym minusem jest ograniczony termin przydatności do spożycia, który nakłada na właściciela znajomość jej odpowiedniego przechowywania. Za to niewątpliwym plusem jest wysoka jakość. Wilgotny, koci prowiant ma zbliżoną zawartość wody co świeże mięso. Jest zatem najbardziej naturalny, stąd też nie powinien nikogo dziwić fakt, że mruczki z tak wielką aprobatą zajadają się nimi. To jednak nie koniec. Mokra karma dla kota, której receptura opiera się na wysokiej zawartości białka, a małej ilości węglowodanów doskonale pokrywa dziennie zapotrzebowanie zwierzaka na wartości odżywcze. Zatem bez trudu można wyprowadzić z tego wniosek, że wilgotny prowiant świetnie nadaje się jako podstawowe i jedyne źródło pożywienia dla czworonożnego pupila.
Kiedy warto sięgnąć po mokrą karmę dla kota?
Są sytuacje, w których zastąpienie suchych granulek mokrą karmą dla kotów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. W szczególności dotyczy to mruczków pijących wodę niechętnie i w małych ilościach. Wówczas wilgotny prowiant okazuje się dla nich nie tylko źródłem pożywienia, ale również wody! To jednak nie koniec. Puszki stanowią doskonały pomysł w sytuacji, gdy futrzak cierpi z powodu chorób układu moczowego, a także gdy zmaga się z problemem utrzymania odpowiedniej wagi ciała. Jak się bowiem okazuje, mokra karma dla kota zawiera mniej kalorii niż jej sucha odpowiedniczka. Wszystko za sprawą zwiększonej zawartości wody, która sprawia, że pokarm dostarcza mniejszej kaloryczności i tym samym sprzyja w procesie odchudzania.