Home OkazjeDziecko Co powinno umieć roczne dziecko i jak wspierać jego prawidłowy rozwój?

Co powinno umieć roczne dziecko i jak wspierać jego prawidłowy rozwój?

by redakcja serwisu
umiejętność

Minął pierwszy roczek dziecka – tyle pięknych chwil za Wami. A przed Wami jeszcze więcej! Każdego dnia możecie wspierać prawidłowy rozwój malucha. Jak? Między innymi poprzez żywienie. To właśnie dzięki odpowiedniej diecie roczniak będzie miał mnóstwo energii i sił na kolejne wyzwania oraz przygody. Sprawdź, które umiejętności powinno opanować dziecko w tym wieku oraz jak możesz je wspierać.

Rozpoczęcie drugiego roku życia dziecka to dla rodziców równie ekscytujący okres co pierwsze 12 miesięcy, ponieważ roczniak będzie nie tylko doskonalił te umiejętności, które są już w pewnym stopniu przez niego wyuczone, ale także będzie nabywał kolejne. Prawdopodobnie rodzice usłyszą z ust roczniaka nieskomplikowane, a przy tym najważniejsze dla nich słowa, czyli „mama” i „tata”. Pamiętaj jednak, że każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego pewne umiejętności może opanować wcześniej, a inne trochę później niż rówieśnicy. Wszelkie poradniki czy artykuły powinny być więc dla rodziców tylko drogowskazem.

Jak wspierać dalszy rozwój małego dziecka?

Zdobywanie nowych doświadczeń to ogromna przyjemność, jeśli dziecko ma do tego dobrego kompana, a zarazem kibica. Nic nie dodaje tak skrzydeł jak uwaga rodzica. Roczniak powinien wyraźnie odczuwać, że mama i tata są z niego dumni – niech wie, że jego najbliższa rodzina to grono największych fanów. Co może robić rodzic, aby dalej wspierać rozwój swojego dziecka?

  • Bawić się z nim w zgadywanie, gdzie są poszczególne części ciała, np. brzuszek, gdzie jest ulubiony miś czy babcia.
  • Pozwalać, aby podczas posiłków dziecko samodzielnie trzymało sztućce i próbowało samodzielnie jeść. To naturalne, że maluch może się przy tym nieźle ubrudzić, ale to właśnie najlepsze wspieranie jego samodzielności.
  • Czytać dziecku książeczki, odpowiednio intonując zdania i jednocześnie pokazując gestami, co się dzieje w tej historii.
  • Wspólnie bawić się klockami, układając z nich np. wieżę, którą później roczniak będzie mógł zburzyć.
  • Oglądać obrazki z owocami, warzywami i zwierzętami, a przy tych ostatnich uczyć dziecko, jakie dźwięki wydają kozy, krowy czy konie.
  • Zachęcać brzdąca do samodzielnego chodzenia.

A co z dietą dziecka w wieku 1-3 lata? To trzeba wiedzieć!

Podczas wspierania roczniaka w nauce kolejnych umiejętności warto zwrócić szczególną uwagę na jego jadłospis. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ważne miejsce w menu dziecka w wieku 1-3 lata wciąż powinno stanowić mleko, w tym mleko modyfikowane, oraz produkty mleczne. Specjaliści zalecają, aby w diecie takiego malucha każdego dnia znalazło się miejsce na 2 kubki mleka, w tym mleka modyfikowanego, i porcję produktów mlecznych.  Roczniakowi można zaserwować deserki na bazie mleka modyfikowanego – może to być niesłodzony budyń czy mleczna galaretka, a dobrym pomysłem może okazać się również jogurt naturalny z sezonowymi owocami czy naleśniki z białym serem. Zdaniem ekspertów do diety roczniaka można też wprowadzić mleko krowie w niewielkich ilościach. Jest ono bowiem dobrym źródłem wapnia, ale zawiera niewiele niektórych ważnych składników, takich jak jod czy żelazo, a także witaminy D. Właśnie dlatego specjaliści wskazują również na korzyści płynące z podawania dziecku mleka modyfikowanego.

Prawidłowa, odpowiednio zbilansowana dieta, która poza mlekiem i jego przetworami zawiera warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby oraz jaja, pokrywa zapotrzebowanie młodego organizmu na ważne składniki odżywcze. Jeśli przy tym posiłki są regularne, czyli dobrze rozplanowane w ciągu dnia, codzienny jadłospis zapewni maluchowi także niezbędną ilość energii. Warto przy tym wiedzieć, że roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż starsi członkowie rodziny, w przeliczeniu na kilogram masy ciała – m.in. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu oraz żelaza, a także 3 razy więcej witamin A i C. Stąd tak ważne jest, aby do komponowania jego diety podchodzić wyjątkowo starannie.

Podając dziecku 2 kubki po 200 ml mleka modyfikowanego Bebiko Junior 3 dziennie z wysoką dawką witamin D i C, rodzice mogą wspierać jego prawidłowy rozwój, w tym działanie układu odpornościowego. W porównaniu do mleka krowiego 2% to mleko modyfikowane zawiera aż 15 razy więcej witaminy C i 155 razy więcej witaminy D. Dodatkowo 2 kubki (po 200 ml) Bebiko Junior 3 realizują:

  • 70% zalecanego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
  • 90% zalecanego zapotrzebowania na jod.

related articles

Leave a Comment