Home OkazjeModa i uroda Co na przebarwienia na twarzy – sprawdź, jak sobie z nimi radzić

Co na przebarwienia na twarzy – sprawdź, jak sobie z nimi radzić

by redakcja serwisu

Przebarwienia na twarzy to jeden z najbardziej uciążliwych problemów natury dermatologicznej. Charakterystyczne plamki na skórze nie powodują dolegliwości bólowych, jednak wyglądają nieestetycznie i pozbawiają pewności siebie. Ich całkowite zlikwidowanie często okazuje się niemożliwe, jednak można zminimalizować ich widoczność. Jak rozjaśnić przebarwienia i cieszyć się zdrowo wyglądającą cerą? Podpowiadamy.

Przebarwienia na twarzy – czym są i jak powstają?

Przebarwienia to nic innego jak niewielkie plamki na twarzy, które powstają w wyniku nadmiernego wydzielania naturalnego pigmentu skóry – melaniny. Za jej produkcję odpowiadają komórki zwane melanocytami, które posiadają niewielkie wypustki. Za ich pomocą łączą się z komórkami naskórka. To właśnie Od ich aktywności w dużej mierze zależy odcień naszej skóry oraz w jaki sposób barwnik rozkłada się na jej powierzchni.

Przebarwienia na skórze – rodzaje

Przebarwienia na twarzy można podzielić na kilka kategorii ze względu na przyczyny ich powstawania. Jednymi z najczęściej występujących są przebarwienia słoneczne wywołane przez szkodliwe promieniowanie UV. Melanina działa niczym naturalna bariera ochronna, która neutralizuje jego działanie. Wskutek ekspozycji na słońce dochodzi do jej zwiększonej produkcji, co często prowadzi do powstawania charakterystycznych plamek.

Winą za powstawanie przebarwień bardzo często można obarczyć zmiany w gospodarce hormonalnej. Wahania stężenia hormonów znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn, co jest spowodowane m.in. ciążą, menopauzą czy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. W takich przypadkach mówimy o ostudzie, która najczęściej przyjmuje formę ciemnych brązowych plam na policzkach, skroniach lub czole.

Ilość przebarwień na skórze może być także związane z procesami jej starzenia. Z wiekiem staje się ona bardziej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jest to związane z osłabienie warstwy wodno-lipidowej, którą należy wzmacniać. Dobrze sprawdza się m.in. kwas hialuronowy. Zastosowanie tej substancji pomaga odzyskać skórze jędrność i właściwości ochronne.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze twarzy?

Wszelkie niedoskonałości, w tym przebarwienia, wyglądają nieestetycznie i nierzadko zmuszają nas do tego, aby przed wyjściem z domu je kamuflować. Brazowe plamki to uporczywy problem, któremu można jednak zaradzić. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację cery skrojoną na miarę jej potrzeb.

Co na przebarwienia na twarzy? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po kosmetyki zawierające składniki aktywne o działaniu wybielających. Wśród nich można wyróżnić m.in. witaminę C, kwas azelainowy, kwas fitowy czy retinoidy. Te ostatnie dodatkowo posiadają właściwości złuszczające martwy naskórek, co przyspiesza procesy odbudowy naskórka.

Jak pozbyć się ostudy na twarzy?

Proces rozjaśniania przebarwień hormonalnych wygląda bardzo podobnie – warto stawiać na preparaty o działaniu wybielającym. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, stosując krem z filtrem do twarzy przez 365 dni w roku oraz unikać mocnego słońca.

related articles

Leave a Comment